Wypieki

Asia_i_Bora
Posty: 261
Rejestracja: piątek 20 lut 2009, 16:04

Re: Wypieki

Post autor: Asia_i_Bora »

A ja bym prosiła taki najsmaczniejszy :jezyk_3:

Przeglądam strony i nic - tylko kruche ciasto i masa kajmakowa, a ja bym chciała coś extra :cwaniak:
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Wypieki

Post autor: hania »

Ikar pisze:Najszybszy do zrobienia :)
Blachę wyłożyć waflem na to owoce i galaretka :)

Wymagający mało pracy jest też śliwkowy - smażymy śliwki suszone (dobrze jak są pokrojone) z miodem, kawałkami cytryny i płatkami migdałów/orzechami. Jak zgęstnieje dajemy między dwa wafle. Proporcji nie podam bo nie są ortodoksyjne i każdy może zrobić jak lubi.

Ja najbardziej lubię czekoladowy. Gorzką czekoladę rozpuszczam (w kąpieli wodnej) z odrobiną śmietany kremówki i cukru i to dają na kruche ciasto. Można dodać bakalie.
Ostatnio zmieniony czwartek 05 kwie 2012, 09:56 przez hania, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
weszynoska
Posty: 4959
Rejestracja: czwartek 16 paź 2008, 13:21
Gadu-Gadu: 9111199
Lokalizacja: Leśniówka/Podkarpacie
Kontakt:

Re: Wypieki

Post autor: weszynoska »

Ja nie przepadam za mazurkami, z racji tej, że nie lubię bakalii i orzechów itp w słodyczach. Dla mnie za słodko.
Ale wygrzebałam fajny przepis na babkę...i jutro ją będę piekła


3 jajka
1 szklanka cukru
1 szklanka śmietany (dowolnej!)
2 szklanki mąki pszennej
3 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia



Piekarnik nagrzewamy do temperatury 170°C. Całe jajka ubijamy z cukrem do momentu aż masa kilkakrotnie powiększy swoją objętość i stanie się sztywna i niemalże biała. Nie przerywając ubijania dodajemy śmietanę, a następnie stopniowo mąkę przesianą z proszkiem do pieczenia. Ciasto wlewamy do wyłożonej papierem do pieczenia lub wysmarowanej tłuszczem i wysypanej bułką blaszki i wkładamy do piekarnika na około 45 minut. Sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest upieczone, jeśli włożony w ciasto patyczek jest suchy możemy je wyciągnąć. Gotowe można polać lukrem lub posypać cukrem pudrem. Pyszne!
Przepis jest na średnią keksówkę- i ja w takiej będę piekła ( nie mam formy na babkę)

Do części ubitej masy można dać kakao i będzie wtedy babka marmurkowa
http://weszynoska.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Obrazek
Awatar użytkownika
Agata
Posty: 948
Rejestracja: poniedziałek 20 paź 2008, 07:28

Re: Wypieki

Post autor: Agata »

hania pisze:Gorzką śmietanę rozpuszczam (w kąpieli wodnej) z odrobiną śmietany kremówki i cukru i to dają na kruche ciasto.
Rozumiem, że gorzką czekoladę ;). Ile tej czekolady na taka dużą blachę? Ostatnio kupiłam w Lidlu deserową (znaczy nie mleczną) czekoladę do ciast, po 200 gram w opakowaniu za 5 złotych, bardzo dobra.
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Wypieki

Post autor: hania »

Ja też z tej będę robiła :silacz: . Wypróbowałam ostatnio do polewy do murzynka i była bardzo dobra. Na dużą formę do tarty kupiłam 2 czekolady.
Asia_i_Bora
Posty: 261
Rejestracja: piątek 20 lut 2009, 16:04

Re: Wypieki

Post autor: Asia_i_Bora »

A jak ta czekolada będzie gorzka to nie będzie zbyt wytrawny mazurek? Pytam, bo ja lubię słooodkie słodkie :mrgreen:
Awatar użytkownika
hania
Posty: 6979
Rejestracja: czwartek 06 lis 2008, 07:23
Gadu-Gadu: 4788548

Re: Wypieki

Post autor: hania »

Dodajesz kremówkę, która łagodzi i cukru ile lubisz.
Wilga
Posty: 1589
Rejestracja: czwartek 22 sty 2009, 17:01

Re: Wypieki

Post autor: Wilga »

No to jeśli Asia_i_Bora lubisz słodkie słodkie to może mazurek cygański :)

1. Upiec spód tak jak do zwykłego mazurka, najlepiej w okrągłej tortownicy, małym rantem wokół ścianek tortownicy, nie za gruby.
2. Jak przestygnie to ułożyć na nim mix bakaliowy tj. co najmniej: 10 dg rodzynek, 10 dg moreli suszonych krojonych, 10 dg fig krojonych, 1/2 szklanki wiśni z konfitury, 10 dg drobno krojonych orzechów, i ew. inne bakalie jakie kto lubi. Powinno być ich dużo, i powinny przykrywać cały spód mazurkowy. Grubość tej warstwy powinna być zdecydowanie większa niż ciasta
3. 5-6 żółtek i 15-20 dg cukru ubić (na parze najlepiej) na puch. Roztopić kostkę masła prawdziwego i wrzące stopniowo dolewać do kogla-mogla, dalej go ubijając. Uważać aby nie ugotować żółtek, więc wlewać drobnymi porcjami i cienkim strumyczkiem, ale musi być bardzo gorący tłuszcz. To chyba najtrudniejsza część operacji :). Ubijać jeszcze z 5 min. całość.
4. Zalać bakalie i wstawić do piekarnika i suszyć jak bezę w temp. 120-140 stopni, około 45 min. Wierzchnia warstwa powinna być sucha i lekko brązowa. W środku wytworzy się taki bakaliowy miodek, słodki tak, że tylko niektórzy mogę jeść. Kroić jak tort.
Smacznego
Awatar użytkownika
Ewka
Posty: 3817
Rejestracja: poniedziałek 03 sty 2011, 19:12
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Błonie

Re: Wypieki

Post autor: Ewka »

A mazurek figowy idzie tak:
Ciasto jak do mazurka, czyli kruche bez cukru - 1/2 kg mąki, 1 kostka masła (daję trochę mniej) 2 żółtka, 2 łyżki kwaśniej śmietany, 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia.
A teraz clou każdego mazurka, czyli masa - 25 dag suszonych fig, 25 dag cukru, 1/2 szklanka wody, 1/2 łyżeczki octu spirytusowego (6%), 2 cytryny, 5 dag, skórki pomarańczowej, 10 dag orzechów włoskich.
Ze wszystkich składników zagnieść kruche ciasto, wyłożyć nim formę, tak, żeby brzegi były trochę wyższe. Wkladamy do średnio nagrzanego piekarnika i pieczemy ok 20 min. Ciasto lepiej zrumienione jest smaczniejsze.
Figi i obrane ze skórki cytryny mielemy w maszynce. Siekamy orzechy. W garnku gotujemy z wody i cukru syrop do nitki, zakwaszamy octem (to po to, żeby masa była ładnie szklista). Do syropu wkładamy zmielone figi z cytrynami, posiekane orzechy, i drobno posiekaną skórkę pomarańczową. Chwilę smażymy wszystkie składniki, często mieszając, aż powstanie jednolita masa. Dobrze przestudzoną, ale jeszcze ciepłą (lepiej się rozprowadza) wykładamy na kruchy spód. Po zastygnięciu dekorujemy mazurek cytrynowym lukrem (cukier puder utarty z sokiem z cytryny) i dekorujemy prażonymi migdałami...
A potem częstujemy gości i jesteśmy dumni i bladzi od gradu pochwał, które na nas spadają... bo to naprawdę dobre... :marzyc_2:
Mazurek udekorowany czekoladą deserową jest na moim blogu przy życzeniach Wielkanocnych.
Smacznego!
Byleby w sercu ciągle maj!
Awatar użytkownika
endo
Posty: 2197
Rejestracja: piątek 01 paź 2010, 19:21
Gadu-Gadu: 0
Lokalizacja: Kielce/MarzyszII

Re: Wypieki

Post autor: endo »

:happy3: Doczekałam się :happy3: Chyba dam radę :silacz: , zrobię mazurek w przyszłym tygodniu, akurat na 15-te urodziny syna :) Ten wielkanocny wygląda pysznie :brawo_1:
Obrazek
ODPOWIEDZ